BİYOMUT 2016

biyomut-2016

Bilimsel Program ve Bildiriler Kitabına ulaşmak için burayı tıklayınız (PDF 570 Sayfa)

Türkiye’nin en kapsamlı ulusal kongresi Biyomedikal Mühendisliği Ulusal Toplantısı, Seferihisar’da gerçekleştirildi. Kongrede 420 bilim insanı  hazır bulundu. Kongrede, biyomedikal, elektrik – elektronik, mekatronik, biyomekanik, doku mühendisliği, klinik mühendislik, yazılım mühendisliği, tıp teknolojileri, genetik, kimya alanındaki sektörün lider firmaları ile bir araya gelen genç araştırmacılar da kariyer imkanı yakaladı.

HASTANELERDE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ İSTİHDAMI ŞART

Biyomedikal Mühendisliği’nin yeni fakat hızla gelişen bir meslek dalı olduğunu , Kamu Hastaneler Birliği bünyesindeki tüm hastanelerde eksikliği hissedilen Biyomedikal veya Klinik Mühendislik yapılanmalarına önem verilmesi dile getirildi. Hastanelerimizde biyomedikal mühendislerinin istihdamı zorunlu hale getirilmesinin önemli bir adım olduğunu fakat bu sayının artırılması gerektiği söylendi. Bu yönde hastane başhekimliklerine bağlı bir birim veya ihtisas müdürlüğü şeklinde görev yapılandırılmasını önerildi. Böylece hastanelerimizde kamu kaynağıyla gerçekleştirilen satın alma ve bakım giderlerini aşağı çekilebileceğı açıklandı.

SAVUNMA SANAYİ KADAR STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Tıbbi cihaz ve malzemelere ulaşmanın en temel insan hakkı olduğunu , Türkiye’nin açık pazar olmaktan kurtulmasının yolunun tıbbi teknoloji geliştirme atağından geçtiğine vurgu yapıldı. Bu alanda yapılacak her hamle en az savunma sanayi kadar stratejik önemdedir. Tıbbi cihaz sektöründeki tekelleşme oranındaki büyüklük nedeniyle yerli sanayi gelişememektedir. Üretim, tüketim veya ihracat süreçlerinin tamamını kapsayan özel bir destekleme paketiyle yeni bir ekosistem oluşturulmalıdır.

Bir Cevap Yazın