Klinik mühendislik

Klinik mühendisliği biyomedikal mühendisliğinin gelişmesi sonucu ortaya çıkan bir mühendisliktir. 2. Dünya Savaşından hemen sonra mühendisler tıp ve biyoloji alanlarında çalışmaya yönelmişlerdi. AEMB’nin (Alliance for Engineering in Medicine and Biology) kayıtlarına göre biyomedikal mühendisliği ilk 1948’ de ortaya çıkmıştır. O yılda, ISA(Instrument Society of America )ve AIEE(American Institute of Electrical Engineers) den bir grup mühendis tıpta kullanılabilecek x-ray ve radyasyon cihazlarını İlk Medikal Elektronik Konferansında tanıttılar. Bu yıldan sonra biyomedikal mühendisliğinde çok hızlı bir gelişim başladı.
1968’de beş topluluk – ISA, IEEE (the Institute for Electrical and Electronic Engineers), ASME (American Society of Mechanical Engineers), AICE (American  Institute of Chemical Engineers) ve AAMI (Association for the Advancement of Medical Instrumentation)- JCEMB’i (Joint Committee on Engineering in Medicine and Biology) kurdular.

1970lere gelindiğinde ise klinik mühendisliği üzerine kolejler ve üniversitelerde bölümler açılmaya başlandı,  resmi müfredatlar geliştirilmeye başlandı. Şimdilerde ise üniversitelerde klinik mühendisliği lisans, mastır ve doktora dereceleri yapılıyor. Müfredat matematik, beşeri bilimler, yönetim, kimya, bilgisayar yazılımları ve ekonomiyi içeriyor.1970lerde doğan bu mühendislik dalı 30 senede inanılmaz bir hızla gelişti. Ve şuan tıp bilimi, biyomedikal veklinik mühendisliği desteği ile oldukça rahatlamıştır.

Bilimsel çalışmalar da göstermektedir ki sağlık kuruluşlarında kurulacak olan ” Biyomedikal ve Klinik Mühendisliği birimi “ tarafından verilecek olan koruyucu bakım kalibrasyon ve onarım hizmetleri ile tıbbi cihazların ortalama ömrü yaklaşık %30 artmakta, onarım maliyetleri yaklaşık %50 azalmakta ve uygun satın alma yönteminin seçilmesiyle de yatırım maliyetleri en az yaklaşık %20 azalmaktadır.

Sonuç olarak günümüz sağlık kuruluşlarında ileri tıbbi teknolojinin etkin ve verimli kullanımını ve yönetimini sağlamak, aynı zamanda üretilen sağlık hizmetlerinin kalitesini arttırmak ve uygun olmayan alım politikalarından doğan yatırım kayıplarını en aza indirebilmek amacıyla KLİNİK MÜHENDİSLİĞİ oluşturulmuştur.

Bir Cevap Yazın