Defibrilatör

Hemen hemen hastanenin her bölümünde bulunan ve çoğunlukla acil serviste kullanılan bu cihaz kalbi fibrilasyondan çıkarma işlemini gerçekleştirir. Fibrilasyona girmiş kalp normal ritimde çalışmaz. Defibrilatör cihazı elektrik şoku vererek kalbin normal çalışma şekline dönmesini sağlar. Defibrilasyon işlemi elektrik sinyali olmayan durmuş kalbe uygulanmaz. Uygulansa da bir faydası olmayacaktır. Bu işlem normal ritminden farklı şekilde çalışan kalbe uygulanmalıdır.

Yeni yönetmeliklerle sadece hastanelerde değil alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, otellerde, festival ve toplantı alanlarında AED adı verilen ve otomatik olarak çalışan defibrilatör cihazları zorunlu hale gelmiştir. Bunun dışında monofazik, bifazik ve kaşık defibrilatör olmak üzere birkaç farklı çeşidi vardır.

 

YAZAR : Ali Celal

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Röntgen Cihazı

Röntgen cihazının diğer bir adı da X-ray cihazıdır. Bu cihazla, düşük dozdaki radyoaktif X ışınları …

Bir yanıt yazın