Gamma Kamera

Yetki Grubu: Nükleer Tıp Görüntüleme Sistemleri

Aranan Kalibrasyon Standartları*:IEC/TR 61948-2, TS EN 60601-2-11, TS EN 60789, TSEN 61675-3

Yaygın adlar: Gamma Kamera, Anger Kamera, Sintilasyon Kamerası, Sintigrafi Cihazı, Gammagrafi

GMDN:

1) Tanım, ana görev, amaç

Radyonüklid görüntülemenin amacı, bir hastaya intravenöz enjeksiyon yoluyla radyoaktif madde verildikten sonra, vücut içerisinde bu radyoaktif madde ile işaretlenen organ ya da organlardaki dağılımın görüntüsünü elde etmektir. Bu işlem, radyoaktif madde emilimi yapan kaynak organın ışıma yapması ve gamma dedektörlerinin bu ışınları saptaması ve görüntü oluşturmasıdır.

X ışını temelli görüntülemeden farklı olarak, radyoaktif madde enjekte edilmiş organlardan yayılan gamma ışınlarının kullanılması ve radyoaktif kaynağın, incelenen organın bizzat kendisi olmasıdır.

Gamma kamera; radyonüklid madde emilimi yapan organın en çok gama ışını vermesi prensibi ile çalışır. Eğer görüntülenmek istenen doku, kemik dokusu ise MDPA(Metil Difosfanat) ile beraber Tc-99 (Teknesyum 99) radyoaktif elementi verilir ve kemik, fosfor tutucu olduğundan en çok emilimi kemik dokusu yapar. Dalak dokusunu görüntülenmesi için ise ölü kan hücreleri ile birlikte Tc-99 verilir. Çünkü dalak ölü kan hücrelerini bertaraf eder ve enjeksiyon sonrasında en çok çalışan dolayısıyla en çok emilim yapan doku, dalak dokusu olacaktır.

2) Çalışma prensibi, uygulama

Radyonüklid madde enjekte edilmiş kaynak organdan yayınlanan gama fotonlarının yönlendiriciden geçtikten sonra NaI(Tl) kristalinde durdurulmaları sonucunda sintilasyon fotonları oluşur.

Kristalin hemen arka yüzeyinde yer alan fotoçoğaltıcı tüpler, sintilasyon merkezine göre konumlarına bağlı olarak bu sintilasyon fotonlarını akım vurularına dönüştürürler.

Fotoçoğaltıcı tüplerin çıkış sinyalleri, ön yükselteç ve yükselteçlerde yeterli şekil ve büyüklüğe getirilerek konum-mantık devrelerine gelirler.

Kristalde oluşan her sintilasyon fotonu için ayrı bir konum ve enerji sinyali elde edilir.

Yeterli enerjiye sahip sintilasyon fotonlarının ekran üzerinde oluşturduğu ışımanın film üzerine kayıt edilmesi ile görüntüleme işlemi tamamlanır.

3) Çeşitleri

Tek Başlı Gamma Kamera Nükleer Görüntüleme Sistemi

Çift Başlı Gamma Kamera Nükleer Görüntüleme Sistemi

Üç Başlı Gamma Kamera Nükleer Görüntüleme Sistemi

4) Kullanım alanları, kullanım yerleri

Nükleer Tıp Görüntüleme birimlerinde, kanserli bölge tespitinin yapılması gerektiği tedavilerin teşhis ve planlamasında, organların çalışma oranlarının gerçek zamanlı ölçülmesinde kullanılmaktadır.

Tiroid (guatr teşhis/ölçümü takibi), kalp (talyum testi ), kemik (metastazlar, kemik kanserleri), böbrek hastalıkları, sindirim (reflü, vb.), solunum sistemi, karaciğer-safra yolları hastalıkları, tümör odağının saptanması vs.

Temel parçalar:

Fotoçoğaltıcı Tüp, Işın Yönlendirici Blok, Kristal, Kolimatör

Temel tüketim malzemeleri

Fotoçoğaltıcı Tüp, Seviye Sensörü, Co-57 Radyoaktif Kalibrasyon Kaynağı

Temel altyapı gereksinimleri

İyonize radyasyon koruma (zırhlama) yapı-inşaat hizmeti,

İyonize radyasyon havalandırma sistemi,

Trifaze (üç faz) destekli elektrik hattı,

Kesintisiz güç kaynağı

YAZAR : Ali Celal

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Hasta Başı Monitörü

Yetki Grubu: Fizyolojik Sinyal İzleme Aranan Kalibrasyon Standartları*:TS EN 61223-2-5, TS EN 60601-2-27, TS EN 60601-2-34, …

Bir yanıt yazın