Mammografi Cihazı

Yetki Grubu: X-ışınlı Görüntüleme Sistemleri ve Bileşenleri

Aranacak Başlıca Kalibrasyon Standartları*:IEC 60627, TS EN 60601-2-45

Yaygın adlar: Mammografi, meme radyografisi

1) Tanım, ana görev, amaç

Mamografi cihazı, düşük dozda x-ışını kullanılarak memenin baskı plakası ile sıkıştırılması suretiyle uygun şekilde tutularak meme anatomisi ve morfolojisi hakkında bilgi elde etmek ve muayene ile tespit edilemeyecek patolojik anormallikleri tespit üzere kullanılan röntgen temelli bir görüntüleme cihazıdır.

2) Çalışma prensibi, uygulama

Hasta uygun konumdakonumlandırılarak meme, sıkıştırma plakaları ile sıkıştırılır. X-ışın jeneratörü vasıtasıyla x-ışın tüpü tarafından düşük enerjili x-ışınları üretilir. Üretilen x-ışınları kolimatör vb. ile uygun şekli alarak filtrelerden geçer ve çok yakın bir mesafeden doğrudan meme üzerine uygulanır. Alt kısımda bulunan detektör üzerinde (analog ise film) elde edilen veriler işlenerek görüntü oluşumu sağlanır.

3) Çeşitleri

Konvansiyonel ve dijital çeşitleri vardır.

* Dijital mamografide kullanılan x-ışın dozu daha düşüktür

4) Kullanım alanları, kullanım yerleri

Meme kanseri teşhisi başta olmak üzere göğüs taraması uygulamalarında radyoloji ünitelerinde ve kadın hastalıkları branşlarında kullanılır.

Temel parçalar:

X-ışın jeneratörü,

X-ışın tüpü,

Kolimator,

Baskı plakası,

Detektör (dijital ise)

Görüntü işleme ünitesi (dijital ise)

Temel tüketim malzemeleri

Film (konvansiyonel için)

Temel altyapı gereksinimleri

İyonize radyasyon koruma (zırhlama) yapı-inşaat hizmeti,

İyonize radyasyon havalandırma sistemi,

Trifaze (üç faz) desteklielektrik hattı,

Kesintisiz güç kaynağı.

Mamografi Cihazı

Her 8 kadından birinin yakalandığı meme kanserini erken teşhis etmek için kanser hastalıklarının teşhisi için kullanılan ileri teknolojiyle üretilmiş tıbbi cihazdan biri olan mamografi cihazları kullanılır. Mamografi, meme dokusunun röntgen ışını kullanılarak radyolojik görüntüsünün elde edildiği bir görüntüleme yöntemidir. Elle yapılan muayenelerde fark edilmeyecek kadar küçük kitleler mamografi yöntemi ile tespit edilebilir. Mamografi işleminde doğru teşhis yapılabilmesi için deodorant, krem veya parfüm gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir. Mamografi işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde mamografi işlemleri de değişiklik gösterir. Geleneksel mamografi yönteminin yanında son yıllarda dijital mamografi ve tomosentezli dijital mamografi çekimleri de yapılmaktadır. Dijital mamografide elektronik algılayıcılar yardımıyla bilgisayar ortamında daha detaylı görüntüler elde edilir ve yazılımlar sayesinde görüntü kalitesi arttırılır. Tomosentezli dijital mamografi ise memenin kesit şeklinde elde edilen görüntülerle değerlendirilmesidir. Bu yöntem, özellikle yoğun meme dokusuna sahip olan kadınlarda her detayın en iyi şekilde görüntülenmesine yardımcı olur. Klasik mamografide dokuların üst üste binmesi sebebiyle gözden kaçabilecek lezyonlar, elde edilen kesit görüntüler sayesinde daha kolay tespit edilebilmektedir. Bu sayede teşhiste hata riski en aza iner. Bu çekimler dijital olarak işleme alındığı için görüntüler birkaç saniyede bilgisayar ekranına yansıtılarak inceleme yapılabilir.

YAZAR : Ali Celal

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Röntgen Cihazı

Röntgen cihazının diğer bir adı da X-ray cihazıdır. Bu cihazla, düşük dozdaki radyoaktif X ışınları …

Bir yanıt yazın