Mamografi

Mamografi memenin 2 tabaka arasında sıkıştırılarak röntgen filminin çekilmesidir. Günümüzde en önemli meme kanseri teşhis yöntemidir.

• Her 8 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Meme kanseri erkeklerde de görülebilen bir kanser türü olmakla birlikte kadınlarda erkeklerden 100 kat daha fazla görülür.

• Ölüm oranını düşürmede en önemli faktör meme kanserinin erken tanısıdır. Erken tanı düzenli kontrol ve meme muayenesi ile başlar. Radyolojik tetkikler ise tanıda önemli görüntüleme yöntemleridir.

• Meme kanserinin erken tanısında en önemli unsur olan mamografi memenin direkt grafisi olup öncelikle 40 yaş üzeri kadınlarda tarama ya da tanı amaçlı uygulanmaktadır.

Erkeklerde de benzer şekilde çekim yapılabilirken fark erkeklerde tarama amaçla değil sadece tanı amaçlı bir görüntüleme yöntemidir.

Bu yöntemle henüz kitle oluşmamışken bile küçük, patolojik kireçlenme odakları tespit edilerek erken dönemde meme kanseri tanısı konulabilmektedir.Erken teşhis amacı ile belirli bir yaştan sonra düzenli olarak çekilmesi önerilmektedir.

• Hastanemizde mamografi uygulamaları için tercih edilen yöntem ” DİJİTAL MAMOGRAFİ ve TOMOSENTEZ“dir. DİJİTAL MAMOGRAFİ görüntüler film üzerine değil, bilgisayar ekranına aktarılmaktadır.

Dijital mamografi, dijital (sayısal) teknolojinin kullanıldığı bir sistemdir. Görüntüler elde olunduktan sonra ekranda istenirse seçilen alanlar büyütülerek daha ayrıntılı değerlendirme sağlanabilmekte ve ek film almaya gerek kalmamaktadır. Görüntü kontrastı değiştirilerek memenin her noktası ayrı ayrı değerlendirilebilmektedir.

Dijital mamografi ile memenin kalınlığı ve yoğunluğuna göre verilecek dozu ve sıkıştırma şiddetini ayarlayarak gerek hastanın gereksiz radyasyon almasına gerekse fazla sıkıştırmayla ağrı duymasına engel olunur. Ek film alınmaması hastanın aldığı dozu azaltmaktadır.

Ayrıca bu yöntemle elde olunan görüntülerin arşivlenerek daha sonraki takiplerde kolaylıkla tekrar kullanılabilmesi mümkün olmaktadır. Filmlerin kaybolması ya da bozulması gibi riskler ortadan kalkmaktadır TOMOSENTEZ, meme dokusunun 3 boyutlu olarak değerlendirilmesini sağlayan bir dijital mamografi sistemidir.

Tomosentezin, halen kullanılmakta olan dijital mamografi cihazlarından temel farkı, çekim sırasında dijital mamografi cihazlarında X ışını tüpü sabit dururken, tomosentez cihazlarında X ışını tüpünün hareketli olması ve bu sayede birden fazla sayıda görüntünün elde edilmesidir.

Dijital mamografide 2 boyutlu değerlendirme yapılabilirken tomosentezde görüntüler hacimsel olarak elde edilir ve bu sebeple 3 boyutlu görüntüler elde edilir. Bu sayede normal dokular tarafından örtülen ve görüntülenemeyen kitlelerin görüntülenmesi kolaylaşır. Çalışmalar tomosentez ile özellikle çok yoğun meme yapısında tümörlerin daha kolaylıkla saptanabildiğini ve tümör sınırlarının daha ayrıntılı olarak değerlendirilebildiğini göstermektedir.

Tomosentezde alınan X ışını miktarının, normal dijital mamografi ile alınan X ışını miktarı ile hemen hemen aynı olduğu bilinmektedir. Tomosentez için de çekim yaparken tıpkı normal dijital mamografilerde olduğu gibi meme dokusunun sıkıştırılması gerekmektedir.

Günümüzde memenin sıkıştırılmadan görüntülerin alındığı bir mamografi sistemi yoktur. Akılda tutulması gereken, gerek analog gerekse dijital mamografilerde olduğu gibi tomosentez uygulamalarında da saptanan kitle lezyonlarının iç yapıları değerlendirilemez. Yani kitlelerin su içerikleri ya da katı kitle olma özellikleri bu yöntemlerle belirlenemez. Bunu anlamak için ultrasonografiye ihtiyaç vardır.

 

YAZAR : Ali Celal

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Hasta Başı Monitörü

Yetki Grubu: Fizyolojik Sinyal İzleme Aranan Kalibrasyon Standartları*:TS EN 61223-2-5, TS EN 60601-2-27, TS EN 60601-2-34, …

Bir yanıt yazın