Manyetik Rezonans Görüntüleme Sistemleri

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) cihazı, diğer bir adıyla nükleer manyetik rezonans görüntüleme cihazı, insanların iç yapısını görüntülemek ve canlı dokuyu incelemek amacıyla kullanılmaktadır. Genellikle beyin gibi yumuşak dokuları incelemek için kullanılan cihazda görüntüleme süreci 15 ile 75 dakika arasında sürmektedir. Bu yöntemin, yumuşak doku kontrast çözümleme gücü yüksektir. MR, radyolojik görüntüleme yöntemidir ve cihazda X ışını gibi radyoaktif madde kullanılmaması büyük bir avantajdır.

MR cihazlarının içinde bulunan büyük mıknatıslar sayesinde manyetik alan oluşur. Manyetik alanın oluşturduğu radyo dalgaları vücutta bulunan hidrojen atomlarını uyarır ve enerji salmalarına neden olur. Cihaz, vücudumuzdaki yumuşak dokularda bulunan hidrojen atomlarını tarar. Salınan enerji cihaz tarafından algılanır ve görüntü oluşturulur. Manyetik alan nedeniyle cihazın kullanıldığı yerin çevreden izole edilmiş olması gerekir. Cihazın oluşturduğu manyetik alan çok güçlü olduğu için yakınında metal malzemelerin ve metal içerikli cihazların bulunmaması gerekir.

MR Çeşitleri
  • Vücut MR
  • Kas İskelet MR
  • Beyin MR
  • Kalp Damar MR
  • Meme MR
  • Prostat MR
  • Anjiyografi MR

YAZAR : Ali Celal

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Kalibrasyon Yetki Grupları

25.06.2015 tarih ve 29397 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Tıbbi Cihazların Test, Kontrol ve Kalibrasyonu Hakkında …

Bir yanıt yazın