Robotik Rehabilitasyon

Yetki Grubu: Akış, Ağırlık, Uzunluk, Hacim, Sıcaklık

Aranan Kalibrasyon Standartları:

Yaygın adlar: Robotik Cerrahi, Robotik Yürüme

1) Tanım, ana görev, amaç

Robotik rehabilitasyonun uygulanmasında felç birinci sıradadır. Bunun dışında omurilikte yarı ya da tam kesilme sonucunda ortaya çıkan her iki bacağın kullanılamadığı omurilik felçli hastalarda; SP (Serebral Palsi) yani beyin felçli spastik çocuklarda; MS hastalığı, Parkinson ve ortopedik nedenlerle yürümesinde veya elini kullanmasında herhangi bir problemi olan ya da bir kaza, bir travma, bir ameliyat sonrası komplikasyon nedeniyle ayak ya da ellerini kullanamayanlarda da aynı şekilde robotik rehabilitasyon başarıyla kullanılmaktadır. Robotik yürüme sistemi koşu bandı, işletim ünitesi, hasta ekranı, lokobasis, vücut ağırlığı destek sistemi ve rampa bölümlerinden oluşmaktadır.

2) Çalışma Prensibi, uygulama

Hasta gövde destekli bir askı sistemi ile ayakta dik duracak şekilde yürüme bandı üzerinde askıya alınır. Yürümeye hastanın ve cihazın hangi oranda katkı vereceği belirlenerek hastanın vücut ağırlığının belirli bir kısmı desteklenir. Cihazın robotparçaları hastanın her iki kalça ve diz eklemleri seviyesinde belirlenen yerlerde bantlarda monte edilir. Robot kısmında bulunan sensörler bacakları normal yürüme şeklinde hareket ettirirken alıcı sistem ile vücudun bu hareketlere verdiği cevabı değerlendirerek cihaz bilgisayarında elde edilen grafikler ile hastanın yürümenin hangi aşamasında sorun yaşadığı belirlenir.Sistem yardımı ile hastaların bilgisayar ekranından yürüdüğünü görmesi ve ekranda gösterilen belirli objeleri yakalamak için kalça hareketleri ile yönünü değiştirmeye çalışması hem görsel hafızasını geliştirmekte hem de motivasyonunu artırmaktadır.Robot yardımı ile normal yürüme siklusunda bacakların hareket etmesi bacaklardan sensöryel algı ile beyne gönderilen sinyaller beyinde plastisitedenen adaptasyon yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Bu sayede beyin hasarı ve omurilik felçli hastalarda yürüme restorasyonu yeniden yapılabilmektedir.

3) Çeşitleri

Robotik Cerrahi Sistemleri vücutta kullanım yerine göre 3 e ayrılmaktadır:

Robotik El-Parmak Rehabilitasyon Cihazı

Robotik Omuz -Kol Rehabilitasyon Cihazı

Robotik Yürüme Rehabilitasyon Cihazı

4) Kullanım alanları, kullanım yerleri

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon branşlarında rehabilitasyon gerektiren durumlarda klinik ve servislerde kullanılır.

Temel parçalar:

Paraşüt Sistemi.

Temel tüketim malzemeleri

Power Supply(Güç Kaynağı), Bağlantı Kabloları.

Temel altyapı gereksinimleri

Şebeke gerilimi destekli elektrik hattı

YAZAR : Ali Celal

Elektronik Mühendisi / E.Üni. Kalibrasyon Lab. Sorumlusu / Biyomedikal Kalibrasyon Laboratuvarı Sorumlu Müdürü (Sağ.Bak.) / X-Işınlı Görüntüleme Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) / Ultrason-Doppler Sistemleri Test Kontrol ve Kalibrasyon Uzmanı (Sağ.Bak.) - Hatalı veya kaldırılmasını istediğiniz sayfaları diyot.net@gmail.com bildirin

BU YAZIYI DA İNCELEDİNİZ Mİ ?

Röntgen Cihazı

Röntgen cihazının diğer bir adı da X-ray cihazıdır. Bu cihazla, düşük dozdaki radyoaktif X ışınları …

Bir yanıt yazın